מישהו בכלל רוצה לפתור את בעית הזרים?

בעית הזרים בישראל היא כבר עובדה ידועה. אבל מאיפה מגיעים כל הזרים לדרום ת"א? למי יש אינטרס שהם יהיו פה? ודרך איזה מעבר גבול הם מגיעים?

יש שתי בעיות שנוצרות מזרם האנשים שמגיע לפה. אחת היא שהם תופסים מקומות עבודה שיכלו בקלות להיות מאוישים בעובדים ישראלים. כך למשל, בארצות הברית, ענף הבניה הוא ענף עם משכורת מכובדת ועובדים מקומיים ואילו בארץ אין לעובדים הישראלים סיכוי להתחרות בשכר ובתנאים של העובדים הזרים. הבעיה השנייה היא חברתית-תרבותית. הפער התרבותי בין המדינות מהן האנשים האלו מגיעים לבין מדינית ישראל הוא עצום. הקשיים שהיו לנו בקליטת עליה מתגמדים מול הקשיים בקליטת האוכלוסייה הזאת, שגם באירופה לא מצליחה להיקלט באופן חלק.

באופן מאד לא הוגן, בעיקר השכבות החלשות צריכות לספוג את הבעיות האלו. הזרים מתחרים על מקומות עבודה מולם, וגרים יחד איתם בדרום תל אביב.

אבל הרבה אנשים דווקא מרוויחים מכל הסיפור. קבלנים וחקלאים שרוצים עובדים כמה שיותר בזול. מעמד הביניים שרוצה להוריד את המחירים של המנקים, הגננים ועוד. וגם הממשלה, שרוצה לצמצם את הגירעון (מבלי להעלות מיסים) אז היא בוחרת להעסיק עובדים זרים בסלילת כבישים או בניקיון משרדיה.

הממשלה הזאת, בוחרת דווקא לעזור לצד החזק. כאילו שלא מספיק קשה להיות פה מעמד נמוך, המדינה מביאה עוד ועוד עובדים זרים שיתחרו איתם ויגורו לצידם. לפי דו"ח בנק ישראל המדינה הכניסה בצורה חוקית לחלוטין יותר עובדים זרים מאשר הכמות שהיא גירשה. בזמן שמשרד הפנים מגרש, משרד האוצר מאשר להכניס! מתוך 350,000 זרים שיש בארץ, רק 60,000 הגיעו בצורה לא חוקית ואת היתר הממשלה הכניסה מהדלת הראשית.

גם לגבי אותם 60,000 לא חוקיים – קשה לי להאמין שאם הממשלה באמת רוצה היא לא יכולה במאמץ קל למנוע כניסה כה מאסיבית של אנשים. לפי בנק ישראל מדובר על כ15,000 איש בשנה האחרונה, שזה יותר מ40 אנשים ביום שלא משתמשים בדרכים מאד מתוחכמות כדי להיכנס, אלא שהם פשוט יודעים שלא מנסים לתפוס אותם.

מי שבאמת רוצה לעזור לשכבות החלשות, צריך בעיקר לעצור את הכניסה ולא לזרז את הגירוש. זרים שמעוניינים להישאר, במיוחד אלו שכבר הקימו כאן משפחות, לא יכולים להמשיך לעבוד כאן במשכורת של עולם שלישי ולכן עובדים ישראלים יכולים להתחרות איתם. כי כפי שכולנו יודעים, בשביל לממן מחייה בישראל צריך משכורת נפוחה. בנוסף, אלו שנשארים פה כבר לומדים את התרבות, לומדים את השפה, מכירים את הטכנולוגיה וחלק אפילו שולחים את ילדיהם לבתי ספר שם הם לומדים על העליות ואת שירי ביאליק.

הדבר הכי גרוע שאפשר לעשות לשכבות החלשות, זה לגרש את מי שכבר כאן ולהביא אנשים חדשים כל הזמן. זה רק גורם לכך שאנחנו תמיד שומרים פה על אוכלוסיה שתהיה מוכנה לעבוד בכל מחיר ועם הכי הרבה קשיים תרבותיים. זה בדיוק מה שהממשלה עושה.

כי האמת היא שהזרים הם בעיה לעניים ואחלה של דבר לממשלה. לבנות גדר לאורך גבול מצרים לא תמנע מהם להיכנס דרך טרמינל 3 בנתב"ג באישור של שר האוצר שטייניץ.

מחשבה אחת על “מישהו בכלל רוצה לפתור את בעית הזרים?

  1. "באריתריאה גיוס חובה של 18 חודשים לגברים ונשים. ישנם דיווחים על חיילים ילדים. בפועל נמשך השירות הצבאי ללא הגבלת זמן ויש כאלו אשר אינם משוחררים כלל או מועסקים בעבודות כפייה‏[6] . אזרחים המסרבים לשרת בצבא נעצרים, עוברים עינויים ואף נרצחים. על עריקה בזמן שירות צבאי מוטל עונש מוות‏[7]."

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s