נתניהו, יחימוביץ' ומיליון מובטלים

נתניהו בראיון לגלובס:

" התפיסה של הגברת יחימוביץ' נוסתה בעשור האחרון בכמה מדינות במערב. הן הגיעו לרמת אבטלה של 25% במדינת ישראל פירוש הדבר מיליון מובטלים. "

 נתניהו, כמו קודמיו בתפקיד, לא מרבה להתראיין ודעותיו הן בחזקת סוד מדינה. לכן חשוב להתעכב ולנסות להבין את פיסות המידע שמנהיגינו בחר למסור על השקפותיו הסודיות. ראשית, מי הן אותן מדינות במערב שעליהן נתניהו מדבר? בהמשך נתניהו מספר לנו שאותן מדינות הגיעו לרמת אבטלה של 25% ומכך אנחנו למדים שמדובר בשתיים משלושת המדינות המוזכרות ביותר בקמפיין של נתניהו – יוון וספרד.

עכשיו בואו ננסה להבין מה היא "התפיסה של הגברת יחימוביץ'". ובכן מצד אחד, מבדיקה פשוטה אפשר לגלות ששלי יחימוביץ' היא סוציאל-דמוקרטית. כלומר, תומכת במדיניות מס פרוגרסיבית, איגודי עובדים חזקים, הוצאה ציבורית רחבה ועוד דברים שאפשר לקרוא כאן. דברים שמהם נתניהו כמובן הביע סלידה עמוקה בתקופה בה עוד הביע את דעותיו בציבור. מצד שני, יוון וספרד לא מאופיינות בכל אותם דברים שכינינו סוציאל-דמוקרטיה (מס, איגודים, הוצאה ציבורית). בטח שלא בהשוואה למדינות אחרות כמו שבדיה, נורבגיה, דנמרק, הולנד. מדינות עם שיעור אבטלה בין 3-8%, נמוך יותר מארה"ב- מושא הערצתו של נתניהו.

אולי נתניהו מתכוון למדיניות תקציבית לא אחראית, כלומר חוב גדול מידי? לא סביר. לספרד בשנים האחרונות יש חוב נמוך משמעותית מארה"ב, גרמניה, אנגליה וגם ישראל ומנהיג "שמבין בכלכלה" בוודאי מודע לכך.

אולי ננסה להבין האם יש קשר בין שני המשפטים, וזה ישפוך אור על הכוונה. התפיסה נוסתה, ואז הייתה אבטלה. האם יש קשר סיבתי בין הדברים? יש קונצנזוס שהאבטלות שגואות באירופה וארה"ב נובעות מהמשבר הכלכלי העולמי והאירופי. ומה גרם למשבר? ובכן, זה ויכוח שעוד ידובר בו רבות – חלק גדול מהמומחים מאמינים שהניצוץ הגיע ממדיניות של דה-רגולציה. מדיניות שמנהיגינו נוהג דווקא להלל. יש גם טענות שזה בגלל גוש האירו שמאחד מטבע בין עמים שונים מידי, מדיניות שגם אליה ראש ממשלתנו חותר בחשאיות. נראה שגם הכיוון הזה מעלה חרס, אז נעבור לכיוון אחר.

בואו ננסה להבין מה הכוונה ברמת אבטלה. בשוק העבודה יש שלוש קבוצות של אנשים: עובדים, מחפשי עבודה, ואנשים שלא רוצים לעבוד. ברוב המדינות, אנשים שלא רוצים לעבוד הם קבוצה בגודל יחסית קטן ויחסית קבוע של נשים אחרי לידה, סטודנטים וכו'. לכן כשמחשבים אבטלה, לא סופרים אותם. אולם לא כך המצב בישראל, שבה יש שיעור עצום של אנשים שלא מחפשים עבודה – גברים חרדים ונשים ערביות. מה קורה כאשר מודדים את שיעור התעסוקה – כמות האנשים שיש להם עבודה מתוך כמות האנשים שיכולים לעבוד? מגלים שעוד מלפני המשבר, ישראל נמצאת על שיעור עלוב ואפילו יותר נמוך מיוון וספרד. בעצם לא ברור האם ישראל צריכה לפחד להיות כמו ספרד, או שספרד צריכה לפחד להיות כמו ישראל. ודרך אגב, מי הן המדינות עם שיעור התעסוקה הגדול ביותר בOECD? שלוש מתוך ארבע הן המדינות הסוציאל-דמוקרטיות: נורבגיה, שבדיה ודנמרק.

טוב אז אולי הכוונה היא למלחמות שוורים אכזריות, ולמוסיקה יוונית רועשת? שוב, קשה להאמין. יחימוביץ' ידועה באמפתיה לבעלי חיים וחיבה דווקא לשירי ארץ ישראל הישנה.

אז אולי נתניהו פשוט מזהה איום מצד שלי יחימוביץ' ויורה השמצות ריקות מתוכן כדי להטעות את הציבור? ובכן, אם נצטט את מנהיגנו: אם זה נראה כמו ברווז, הולך כמו ברווז ומגעגע כמו ברווז…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s