תת אלוף, אלוף, רב אלוף, חבר כנסת

במידה רבה אפשר לסכם את כל מה שאני רוצה להגיד בפוסט הזה בסיפור אחד קצר על חבר הכנסת לשעבר ואלוף במילואים מתן וילנאי. לפני כמעט כשנתיים החלטנו כמה חברים לא לשבת בשקט מול יוזמות החקיקה האנטי-דמוקרטיות ולכתוב מכתבים לחברי כנסת. מחלק מהח"כים קיבלנו תשובות מאד רציניות. פלסנר השיב אישית ובצורה מפורטת בשתיים בלילה עוד באותו היום. שנלר אפילו הרים טלפון והתייעץ עם אחד מאיתנו בנושא. אבל לעומתם, סגן הרמטכ"ל בדימוס השיב כך לחברי אילן:

אילן,

דורות של חיילים סמכו עלי-גם אתה יכול

מתן

אבל לא באמת היה אפשר לסמוך עליו. מתן הצביע בעד חקירה של ארגוני שמאל, נעדר מהצבעה על חוק החרם ועוד. בהמשך, הוא בכלל פרש מהכנסת.

הסיפור הזה ממחיש בעיה כללית שיש לנו עם אנשי צבא בפוליטיקה. רוב הפעמים כשאנחנו מצביעים, אם זה בפריימריז או בבחירות הכלליות, אנחנו לא מכירים מספיק טוב את המועמדים. מה אתם יודעים להגיד על תפקודו של השר יצחק אהרונוביץ'? על פועלו של ח"כ שי חרמש? לא הרבה. לכן אנחנו מחליטים על סמך רסיסי מידע שיש לנו, כמו למשל – הוא היה אלוף בצבא, כנראה שהוא בחור רציני. הבעיה היא שהמוניטין של יוצאי צבא הוא לחלוטין לא מוצדק.

למשל, לאנשי צבא יש מוניטין של אמינות. מעשית, ההפך הוא הנכון. לא רק וילנאי אומר שאפשר לסמוך עליו כשאי אפשר. הצפצופים הגדולים ביותר על אמון הבוחרים נעשו בקדנציות האחרונות על ידי רמטכ"לים לשעבר. פעם מופז שהבטיח בבחירות לראשות קדימה שהוא לא יישב עם נתניהו. פעם ברק שהבטיח בבחירות לראשות העבודה שהוא יתפטר וייצא מהממשלה אם אולמרט לא יתפטר אחרי דוח וינוגרד (אולמרט התפטר רק שנה אחר כך בעקבות כתבי אישום). וזה עוד בלי להזכיר זיופי בחירות במפלגת העבודה לטובת רא"ל במילואים ברק. סביר להניח שעל דברים כאלו ברק ומופז היו עפים מבה"ד 1.

בנוסף, אנשי הצבא לא ממש יודעים להיות חברי כנסת. יכול להיות שהאנשים האלו באמת מומחים במערכות נשק, פריסת כוחות, איך להוציא מאפסנאים ציוד ועוד דברים שחשובים בשביל להסתדר בצבא. אבל אחוז הזמן שחברי כנסת עוסקים בסוגיות ביטחוניות הוא קרוב ל0. שר הביטחון, צריך להבין בביטחון, אבל הוא רק אחד ולא חובה שיהיה נבחר ציבור. 99% מהחוקים לא קשורים לביטחון בשום צורה. לועדות הביטחוניות אין שום סמכות מעשית על הצבא. ככה יוצא שחבורת גמלאי צה"ל שיושבת בכנסת לא באמת יודעת מה לעשות. בוגי יעלון העביר 0 חוקים. כך גם האלוף במילואים יוסי פלד, שהיה שר בלי תיק ובלי מה לעשות ובסוף פרש כמו וילנאי.

אפילו אי אפשר לסמוך על זה שאנשי צבא יהיו ברמה אנושית גבוה כמו שכולנו זוכרים מהסרטון הזה הזה הזה והזה.

כמובן שלא צריך לפסול מישהו בגלל שהוא תת אלוף במילואים. אבל צריך לבחון אותם כמו כל מועמד אחר. הליכוד לא צריך לשריין מקום לבוגי. לפיד ויחימוביץ' לא צריכים לחזר אחרי אנשים רק כי חסר להם קצת דרגות ברשימה. דן חלוץ וגבי אשכנזי לא צריכים להיכנס לאף מפלגה בלי מצע ברור וסיבה טובה. ובעיקר אנחנו, הבוחרים, צריכים להפסיק להניח שיש קשר בין דרגה במילואים לתיפקוד כאיש ציבור. זה יהיה עוד צעד קטן לשיפור איכות השלטון שלנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s