חזק בדיבורים

הקמפיין של ביבי וליברמן, או יותר נכון, של ארתור פינקלשטיין, קורא לנו להצביע לליכוד ביתינו כדי לחזק את ישראל. מדהים אותי שאנשים באמת קונים את השטות הזאת, בעיקר אחרי עמוד ענן שחשף עד כמה ישראל נחלשה בארבע שנים שנתניהו וברק שלטו פה.

נתחיל בזה שהפסדנו בעמוד ענן. לא נצחון בנקודות, לא תיקו – הפסדנו. למה אני אומר? בגלל הסכם הפסקת האש. ההסכם אומר: אנחנו לא נירה עליכם ואתם לא תירו עלינו – עד כאן חוזרים למה שהיה קודם וזה תיקו. אבל אז מתווספים כל מיני תנאים נוספים – הרחבת אזורי דיג, פתיחת מעברי הגבול עם מצרים ועוד. כלומר, החמאס לא הסכים להפסיק לירות בשביל שאנחנו נפסיק לירות. הוא היה מוכן להמשיך כדי לקבל את יתר דרישותיו, והצליח. ההישג של החמאס מתעצם כשלראשונה חאלד משעל, חברו הותיק של נתניהו, מגיע בלי פחד לרצועת עזה. בסופו של יום, החמאס הצליח להכניס את כל המדינה למקלטים, קיבל את מה שהוא רוצה והראה שוב לציבור הפלסטיני שהישגים מול ישראל משיגים רק באלימות ולא בדיבורים כמו שאבו מאזן רוצה.

אבל למה הפסדנו? ברור, שרוב הציבור הישראלי היה מוכן להמשיך. אז למה בכל זאת נכנענו? לא ישבתי בשולחן הדיונים, ולא קראתי חומרים מסווגים אבל אני כן יכול להציע ניחוש מושכל. הניחוש שלי הוא שהעולם עצר אותנו. כל מנהיגי מדינות המערב הזהירו את ישראל לא להיכנס למבצע קרקעי. לבסוף, הגיעה הילארי קלינטון בעצמה ובאותו יום העסק הסתיים. אני לא יודע באמת מה היא אמרה, אבל אני מנחש שזה היה מספיק מפחיד בשביל לגרום לברק ונתניהו להפסיק עם המבצע הזה עוד באותו הערב.

נתניהו מנסה כל הזמן למכור את הסיפור שכל העולם נגדנו. אבל המציאות היא שהעולם לא היה נגדנו לפני שנתניהו הגיע לשלטון. בזמן מבצע עופרת יצוקה, שהיה יותר ארוך ויותר אכזרי, ישראל קיבלה גיבוי מארה"ב ומדינות רבות אחרות.  אותה תמיכה, הפכה את ישראל לחזקה הרבה יותר ונתנה לה יד חופשית שהובילה להפסקת אש בלי שום הקלות לחמאס. נתניהו איבד את אותה תמיכה שהייתה לאולמרט. גם כי המנהיגים בעולם לא סובלים אותו ברמה האישית וחושבים שהוא שקרן. גם כי הוא דחה בפומבי את חזון אובמה. גם כי הוא עשה תעמולת בחירות לרומני שהפסיד. אבל בעיקר כי רוב העולם תופס את מעשיו כניסיון למנוע את פתרון שתי המדינות, ובצדק.

אפשר לכעוס על העולם, ולהאשים אותו בצביעות. אבל אי אפשר לשנות את העובדה שאנחנו תלויים בעולם. אנחנו מקבלים מיליארדים בכספי סיוע מארה"ב ויותר מחצי מהכלכלה שלנו מתבססת על ייצוא לארה"ב ולאירופה. ישראל חזקה, בזכות הקשר הטוב שלה עם המערב, ונתניהו מסכן את זה.

ומעבר לעולם, גם ברמה האישית, נתניהו וברק פשוט לא אנשים שאפשר לסמוך עליהם. אותי זה מדאיג שכל מי שעובד תחתיהם בתחום הביטחון – דיסקין, דגן, אשכנזי, כולם מוצאים לנכון לצאת לציבור ולהזהיר מפני החבורה הזאת. והתוצאות בהתאם – מבצע עמוד ענן הראה שהחבורה הזאת באמת לא יודעת מה היא עושה.

דווקא בגלל כל האיומים שנתניהו מזהיר אותנו מפניהם, איראן, חמאס חיזבאללה וכו' אנחנו צריכים מישהו שיודע מה הוא עושה. לדבר זה קל. קל להגיד – איתי ישראל חזקה, כמו שהיה קל להגיד לפני 4 שנים – אני אמוטט את החמאס כפי שביבי אמר בסרטון המדהים הזה. המציאות היא, שעוצמה עוברת דרך שיקול דעת, יוזמה, שיתוף פעולה ולפעמים אפילו דיאלוג. ובשביל זה צריך להחליף את נתניהו.

מחשבה אחת על “חזק בדיבורים

  1. סיום המצבע הגיע ככל הנראה בגלל האמריקאים, אבל לא באשמת ביבי אלא בהקשר לנסיבות פנימיות בארה"ב (http://itamars.wordpress.com/2012/11/22/clintonpush/).
    לדעתי המערכה בעזה הייתה קצרה במתכוון ולכן לא הצהירו שהמטרה זה סילוק החמאס. כמה חודשים לאחר הבחירות נתיהו יוביל את המבצע היותר רציני שיסלק אותם. המבצע הזה יקח כמה חודשים ובשבילו הוא כן יצטרך תמיכה רחבה וקואליציה ימנית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s