פוליטיקה חדשה

זו כנראה כבר עובדה שהולכים לממשלה בלי חרדים. האופטימים מאמינים שזאת תהיה הממשלה שתעצור את המימון המוגזם לבני הישיבות. הממש אופטימים מאמינים אפילו בשינוי במערכת החינוך החרדית, שלא נותנת כלים בסיסיים להשתלבות בשוק העבודה, וכופה חיי עוני על הילדים החרדים.

ליאיר לפיד ומפלגתו מגיעים הרבה שבחים על מו"מ חכם שהביא אותם למצב הזה. אבל גם לא צריך להגזים בכמות הקרדיט שנותנים ל"יש עתיד". בסופו של דבר, לפיד לא היה צריך לוותר הרבה. הוא הצליח גם להוציא את החרדים, וגם להיכנס לממשלה. הוא הצליח גם לקיים חלק חשוב מהרצון של בוחריו וגם לקדם את עצמו. בניגוד למה שמוצג, הוא השיג את כל זה לא בזכות זה שהוא שועל פוליטי, אלא בזכות תנאים נוחים יותר.

תנאים נוחים יותר זה לא רק מנדטים רבים. לקדימה היה יותר מנדטים, אבל היא לא יכלה לעשות אותו דבר. גם הברית עם בנט, היא פחות משמעותית ממה שמוצג, שהרי יחד יש להם בערך אותה כמות מנדטים כמו לקדימה ז"ל.

הסיבה האמיתית לכך שללפיד היו תנאים אפשריים למהלך שלו היא בכלל – שלי יחימוביץ'. היא אפשרה את כל המהלך הזה, לא קיבלה שום תמורה פוליטית לכך ועשתה מהלך ששום יו"ר עבודה בשנים האחרונות לא היה עושה.

תחשבו מה היה קורה אם שלי הייתה מפסידה בפריימריז לעמיר פרץ. או גרוע יותר – אהוד ברק היה נשאר במפלגת העבודה. תחשבו על כל יו"ר אחר של מפלגת העבודה בשנים האחרונות ואיך הוא היה מתנהג במצב בו שלי הייתה. דמיינו את פרץ, או ברק נכנסים לחדרו של נתניהו ומקבלים הצעה לכמות תיקים אסטרונומית כולל תיק הביטחון או האוצר. כולנו יודעים איך זה היה נגמר. היינו שם. במשך שנים הייתה מפלגת העבודה המפלגה הכי נוחה לראש הממשלה. כזאת שלא באמת יכלה להפיל אותו, וגם לא באמת רצתה כלום חוץ מתיקים.

במשך  יותר מעשור התחלפו יו"רים בעבודה והסכימו לתמוך במדיניות של כל ממשלה. פרס תמך באינתיפאדה של שרון וברפורמות האכזריות של נתניהו באוצר. פרץ תמך במלחמות של אולמרט ובמדיניות הכלכלית שלו. ברק תמך בהכל. הם תמכו בהתנחלויות, בחרדים, בקיצוצים והפרטות כל עוד פואד ושמחון יכלו להמשיך לשבת בנוחות בכיסא. לא רק שהם לא השיגו שום דבר, הם גם מנעו מכל מפלגה אחרת להשיג משהו. תמיד הליכוד יכל ללכת עם העבודה והחרדים ולהיות בטוח.

שלי שמה לזה פעם ראשונה סוף. בצדק, היא מבינה שאין לה מה לחפש בממשלה אחת עם נתניהו, וגם לא עם בנט. הדבר היחידי שהיא תוכל לקדם בממשלה כזאת זה את עצמה. הסירוב שלה, הדהים את ביבי ואת כל המערכת הפוליטית והוא מנע ממשלה של חרדים ליכוד עבודה שהייתה במקרה הטוב, גורמת לנו לדשדש במקום. וזאת באמת, פוליטיקה חדשה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s